Beszámoló a második pódiumbeszélgetésről a Hidegkúti Kilátó oldalán

A Hidegkúti Kilátó Magazinban olvasható Oszlánszki Tamás Tibor részletes beszámolója a 2016. január 17-én lezajlott második nyilvános vitáról.

II. GULÁG–GUPVI-eszmecsere: hol s milyen emlékmű, emlékhely méltó az áldozatok emlékéhez?

"E fő kérdés körül forog a kormányzat, illetve a GULÁG-GUPVI Emlékbizottság által meghirdetett, 2017. február 25-ig tartó Emlékév egyik jelentős eseménye, a központi emlékmű felállítása. Emlékhely vagy emlékmű készüljön? Kiknek állítják, hogyan s hol jelenítsék meg ezt az emlékezést, emlékeztetést és kegyeletet kifejező mementót?

A 2017. február 25-ig tartó emlékév alkalmából a kormányzat által 2015-ben létrehozott, Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) minisztere által elnökölt GULÁG–GUPVI Emlékbizottság, illetve annak programirodája tavaly októberében szervezte meg első ülését. Ezen zömmel történészek tanácskoztak s jutottak egységes álláspontra abban, hogy a Gulág Emlékév célja: rámutatni a politikai propaganda és a valóság közötti különbségre, és emléket állítani mindazoknak, akik a „propaganda évtizedeiben” nem mondhatták el mindazt, amit meg- és átéltek..."

A teljes szöveget megtekinthetik ezen a linken.

Tudta-e…

Tudta-e, hogy a málenkij robot, azaz a második világháború utáni szovjetunióbeli kényszermunka magyar elnevezése a „маленькая работа” (malenykaja rabota, azaz „kis munka”) orosz kifejezésből ered? A kényszerítő eseményeknél a szovjetek a civilek megnyugtatásaként ismételgették e kifejezést, hogy a civilek megnyugodjanak, munkájukra csupán rövid ideig lesz szükség.